bitcoin a dollar
Wolność

Napięcia na linii Iran-USA. Bitcoin w Iranie po 24 000 USD

Czwartkowy zamach na irańskiego wojskowego poruszył rynki. Decyzja Trumpa o zabiciu Sulejmaniego to pierwsza mocno nieoptymistyczna wiadomość w 2020 roku. Na decyzję prezydenta USA zareagował cały świat. Działaliśmy, by zapobiec wojnie, a nie żeby ją rozpocząć – oświadczył w piątek Donald Trump. Iran nie reagując zrobi krok w tył, a wywieszona czerwona flaga zemsty nad meczetem Jamkaran w Kom świadczy o tym, że na odwet są już zdecydowani.

Czerwona flaga zemsty nad meczetem Jamkaran w Kom

Rynki reagują

Eskalacja konfliktu na lini Iran-USA spotkały się z silną reakcją rynków. Cena złota wróciła w okolice 1545 USD, a ostatni raz oscylowała w tych granicach we wrześniu ubiegłego już roku.
Ropa podczas piątkąwej sesji również zaliczyła wzrost. Jedna z czołowych kryptowalut Bitcoin również zareagowała. Wróciła ponownie do ponad 7000 USD. Rynki akcji w USA jak i w Europie zareagowały negatywnie na wieści o śmierci Sulejmaniego i zaliczyły spadki. Euforia na rynkach akcji, którą zapoczątkował Donald Trump informując o zbliżającym się końcu wojny handlowej z Chinami szybko przeminęła. Inwestorzy w dość typowy dla siebie sposób skierowali się w kierunku bezpiecznych przystani. Z pewnością wiele zależy teraz od Iranu.

Bitcoin wolnością Irańczyków

Niejednkrotnie prezydent Iranu Hassan Rouhani głośno wyrażał swoje niezadowolenie z wielkiej dominacji dolara amerykańskiego i amerykańskiego systemu finansowego. Nawoływał świat muzułmański do przeciwstawienia się tej hegemonii. Jak to zazwyczaj bywa społeczeństwo wybiera swoją drogę do ochrony swojego kapitału. Czwartkowy zamach skierował Irańczyków jeszcze bardziej w kierunku Bitcoina i innych kryptowalut. W trosce o swój kapitał i strach przed potencjalną wojną Iranu z USA Irańczycy pozbywają się swojej waluty. Na platformie LocalBitcoins cena jednej z najpopularniejszych kryptowalut sięga nawet ponad 24 000 USD. Łatwo się domyślić, że jest to kolejny problem dla rządzących w Iranie. Próbują ograniczać wolność obywateli utrudniając dostęp do Internetu i handel kryptowalutami.

Bitcoin inwestycją dekady

Rok 2020 zaczął się dość niespokojnie. Bank of America Securities opublikował raport, który wskazał, że Bitcoin był najlepszą inwestycją dekady. Za zainwestowanego dolara 10 lat temu można było zarobić 90 tysięcy. Również w 2019 roku Bitcoin dostarczył wielu emocji i był jednym z lepszych aktywów do pomnożenia swojego majątku. Osoby które zainwestowały swoje środki w tą popularną kryptowalutę po 4 miesiącach mogli się cieszyć 50% zyskiem.
A według Was Bitcoin jest przyszłościową walutą wolnych ludzi czy inteligentną piramidą finansową?