si
Wolność

Postępująca cyfryzacja zabierze nam wolność?

Dzieje ludzkości pokazały, że dla wolności człowiek jest w stanie zrobić wiele. To normalne, że każdy człowiek chce działać bez przymusu zgodnie z własną wolą. Mogłoby się wydawać, że obecnie żyjemy w czasach wolności jakiej nigdy dotąd nie było. Niemniej jednak nadchodzi czas w którym definicja tego słowa musi trafić ponownie na warsztat. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Rozwój technologii, który obecnie obserwujemy chcę nam tą wolność skutecznie przemeblować.

Sztuczna inteligencja

SI, to nie jest coś na co czekamy, coś co ma dopiero nadejść. Sztuczna inteligencja, to teraźniejszość. Współcześnie AI ma bardzo wiele zastosowań. Rozpoznawanie mowy, obrazów, sieci neuronowe, tłumaczenie tekstów czy ocena naszej zdolności kredytowej, to tylko część rzeczy w których AI współcześnie ma zastosowanie. Jeśli już na tą chwilę oddajemy dość złożone prace sztucznej inteligencji, to jak będzie wyglądać to w przyszłości? Ciężko mówić tu o zagrożeniach, bo jak na razie AI bardzo nas odciąża i z biegiem czasu z pewnością odciąży nas jeszcze bardziej. Chętnie skorzystam z pomocy SI tylko po to by więcej mieć czasu i robić rzeczy, które naprawdę czynią mnie wolnym. Jak będzie? Czas pokaże.

Bezgotówkowe społeczeństwo

Będąc dzieckiem, trzymając 5 zł w swojej ręce czułem się naprawdę wolny. Mogłem kupić tak wiele i nikomu się z tego nie tłumaczyłem. Nie trzeba być dzieckiem by czuć tą wolność mając w posiadaniu gotówkę. Obecnie gotówka to dla społeczeństwa duża wolność. Możemy zrobić z nią dużo rzeczy bez potrzeby tłumaczenia się z naszych decyzji. Niezależnie od tego czy się to nam podoba, to gotówka zaczyna wchodzić w fazę kryzysu lub już weszła na dobre. Płatności bezgotówkowe biją rekordy popularności, a społeczeństwo uważa to za duże udogodnienie. Postępująca cyfryzacja dość mocno zaczyna wypychać fizyczny pieniądz. Jakie stanowi to zagrożenie dla naszej wolności? Zostawianie śladu za każdym razem kiedy dokonujemy płatności bez wątpienia jest dużym ograniczeniem naszej swobody. Rządy na pewno będą szczęśliwe mając bezgotówkowe społeczeństwo. A co z nami? Będziemy musieli przekonać się o tym sami.

Nowe możliwości w erze cyfryzacji

Niezależnie od tego jakie mamy poglądy o wszechobecnym rozwoju technologii, to pewne jest to, że dawanie temu kontry po prostu nie będzie się nam opłacać. Już dziś wiele osób zaczyna się przebranżawiać, bo czują że to czym obecnie się zajmują nie ma przyszłości. Nisze w dobie obecnego rozwoju powstają jak grzyby po deszczu. Nie od dziś ludzie snują marzenia o tym by swoją pracę wykonywać w domowym zaciszu. Dzięki ciągłym przemianom na rynku pracy coraz więcej osób jest w stanie skutecznie pracować zdalnie i dzięki temu robić rzeczy, które dają poczucie wolności. Profesje jakie będą nabierać na znaczeniu świetnie są przekazane w filmie „Zawody przyszłości” na kanale Dla Pieniędzy.

Rozwój przyspiesza

Tempo rozwoju niewątpliwie jest spektakularne. Warto mieć na uwadze nadchodzące zmiany. Dzięki temu możemy zapobiec wielu problemom. które niewątpliwie mogą być spowodowane nadmiarem technologii w naszym życiu, choć przed tymi zagrożeniami przeważnie ciężko jest się nam bronić. Równie rozsądnym będzie zdobywać wiedzę i doświadczenie pomagające nad tą technologią panować. Niezależnie od tego na jakiej wolności nam zależy musimy zapiąć pasy i już teraz przygotować się na ostre przedefiniowanie! A jakie Ty masz podejście do rozwoju technologii? Podziel się w komentarzu!