Życie w Niemczech

Wyjazd do Niemiec ma jeszcze sens?

Polepszająca się koniunktura i większa pomoc socjalna w Polsce tworzy to coraz większą grupę ludzi twierdzących, że wyjeżdżać za granicę już się nie opłaca. Jest też coraz to bardziej zauważalny odsetek ludzi, którzy już wrócili z emigracji albo są w trakcie realizacji powrotu. Ale jak jest naprawdę? Czy wyjazd do Niemiec jeszcze się opłaca? Odpowiedź nie należy do najłatwiejszych.

To nie jest czas i miejsce by pisać o tym jak można by spożytkować prawie 70 mld złotych, które idzie z budżetu państwa na program 500+. Każdy ma swoje zdanie na ten temat i nie inaczej jest ze mną. Mimo tego całego szumu zauważalny jest fakt iż w Polsce wielu grupom ludzi po prostu zaczyna się w Polsce łatwiej żyć. Wiele osób decyduję się skorzystać z tego co ma do zaoferowania rząd i wracają z emigracji pokazując reszcie społeczeństwa, że emigrować po prostu już zaczyna się nie opłacać. Ale skoro znalazłeś się na tym blogu pewnie nurtuję Cie to pytanie lub po prostu jesteś ciekawy. Nie sposób na to pytanie odpowiedź twierdząco tak lub nie. Każda osoba, która chcę wyemigrować ma swoje indywidualne powody. Poniżej Ci przedstawiam kilka rzeczy wartych rozważenia.

Pod jakimi względami wyjazd do Niemiec jeszcze się opłaca?

Oszczędzanie

Jednym z powodów dla których warto jeszcze wyemigrować do Niemiec to jest oszczędzanie. W 2018 roku Polacy przeciętnie oszczędzali 506 zł miesięcznie. Jeśli zestawić tą kwotę z siłą nabywczą złotówki to można stwierdzić, że jeśli chcesz wyemigrować by więcej oszczędzać to jeszcze warto wyjechać do Niemiec. Znam z autopsji to, że jeśli jesteś pracowity, konsekwentny, nienastawiony na ciągły konsumpcjonizm, to oszczędzenie w Niemczech 500 euro miesięcznie nie stanowi jakiegoś wielkiego wyzwania

Mentalność ludzi

Kolejnym powodem dla którego warto jeszcze wyjechać do Niemiec jest mentalność ludzi. Ludzie są tutaj naprawdę otwarci i bardzo tolerancyjni. Jeśli w Polsce nie czujesz otwartości społeczeństwa lub jesteś osobą, która potrzebuję większej tolerancji ze względu np. na orientacje seksualną to wyjazd do Niemiec dla Ciebie może być słusznym wyborem. Pod tym względem naprawdę jeszcze warto wyjechać do Niemiec.

Czystość otoczenia

Porządek to na pewno co rzuca się innym osobom które swieżo co do Niemiec przyjechały. Niewątpliwie jest to zaleta życia w Niemczech. Niemieckie społeczeństwo bardziej angażuję się w utrzymanie porządku wokół. Jeśli ktoś będąc tutaj przekracza zasady służące bezpieczeństwu i porządkowi, to musi się liczyć z szybką reakcją przypadkowej osoby. Ludzie są tutaj bardziej świadomi. Czasami ich podporządkowanie do zasad bywa przesadne. Znam to z autopsji.

Infrastruktura

Ostatnią rzeczą jaką chciałbym wymienić, to jest łatwe życie poza miastem. W małych miejscowościach można żyć nie jeżdżąc praktycznie wcale do dużych miast. Miejscowość w której mieszkam liczy około 7 tyś mieszkańców. Mamy tutaj 2 stacje benzynowe, salon samochodowy audi, volkswagena, 3 markety , duży supermarket i wiele innych usług ułatwiających życie. Więc jeśli chcesz mieszkać z dala od wielkich metropolii i dużych aglomeracji, a przy tym cieszyć się dużym komfortem życia, to warto wyjechać do Niemiec.

Wyjazd do Niemiec. Nad czym warto się jeszcze zastanowić?

Multikulturowość

Multikulturowość można zaliczyć do zalet, ale nie jest to zaletą dla wszystkich. Jeśli jesteś osobą mniej tolerancyjną i ciężej znosisz dużą mieszanke kulturową, to nie wiem czy wyjazd dla Ciebie może okazać się dobrym pomysłem, a zwłaszcza emigracja do dużego miasta. Wybranie mniej różnorodnego kulturowo miejsca może być dobrym kompromisem, ale będzie to miało ścisły związek z mniejszymi możliwościami

Biurokracja

Porządek o którym wspominałem wcześniej też nie zawsze może okazać się zaletą. Biurokracja z którą się tu możesz spotkać wcale nie jest mniejsza niż ta którą poznałeś w Polsce. Oczywiście wiele urzędów działa tu sprawnie i dużo jesteś w stanie załatwić przez internet, ale niektóre sprawy do wyjaśnienia wymagają niezliczoną liczbę zaświadczeń z różnych urzędów i jak to na niemiecki „ordnung” przystało, nie ma drogi na skróty.

Poważnie zastanów się dlaczego naprawdę myślisz o wyjechać do Niemiec.

Temat na pewno nie jest do końca wyczerpany, bo wyjazd do Niemiec za pracą jest bardzo złożoną kwestią. Ja wyjechałem do Niemiec za spokojem. Uciekłem od problemów które wytworzyły się bez mojego udziału w moim rodzinnym mieście w Polsce. Jeśli chcesz wyjechać z Polski by pożyć bardziej incognito i przy tym żyć w dobrze poukładanym kraju, to z pewnością znajdziesz tu to czego szukasz. Jesteś zawieszony w martwym punkcie i nie wiesz czy wyjazd w Twoim wypadku to będzie dobry wybór?Napisz do mnie! Może jestem w stanie powiedzieć Ci coś co pomoże Ci podjąć decyzję skrojoną na Twoje potrzeby. Masz inne zdanie na temat tego artykułu? Zostaw komentarz, chętnie podyskutuje!